Cesta ke svobodě

02.12.2023

Přede mnou leží karty Zamilovaní a Ďábel, jako dvě strany téže mince – světlo a tma. Téma je lákavé, souvislosti zřejmé, přesto nejsem schopna napsat ani řádku. Můj pohled sklouzne ke knize o aromaterapii a na stránce, kterou náhodně nalistuji, čtu: jalovcové bobule pomáhají při strachu postavit se temným nebo neznámým aspektům nás samých, protože právě to, co v nás probouzí strach, se může stát naším nejlepším učitelem. A ďábel dokáže být mistrem učitelem. Dívám se na něj a cítím, jak mě ten zvláštní vzhled přitahuje, ani člověk ani zvíře, přesto hledám únik před jeho nepříjemným pohledem. Možná najdu úlevu v kartě Zamilovaní, obrazu plném světla, lásky, přijetí, ... Ale nemohu se odevzdat světlu, když vím, že někde číhá on. Chci se ho zbavit, zakrýt ho jinou kartou, roztrhat, spálit. Avšak prázdné místo ve Velké arkáně Tarotu by mi ho připomínalo, pozice s číslem XV je v Tarotu i v životě neochvějná.

Padlý anděl se zahalil do temnoty. Je v ní ukrytý a čeká na svou příležitost. Tmě rádi přenecháme vše, co odmítáme vidět – vlastní slabosti, závislosti, neřesti, chyby, omyly, strachy, všechny nedokonalosti. Ve tmě je nevidí ani svět, ani my. Pouze on, ďábel. Vše, co zatlačíme do hlubin zapomnění, mu dobře slouží. Ve chvílích, kdy jsme nejzranitelnější, nám připomíná a vytahuje naše slabosti. Ovládá pomocí strachu. Kam až jsme ochotni zajít, abychom neviděli? Nevnímali? Víkendy odmakáme, pátá káva to zachrání, další cigareta uleví, vždyť si dám jen jednu sklenku vína, zákusek mi zlepší náladu a díky PC hrám se přenesu do virtuální reality. Pryč. Pryč od svět(l)a, pryč od sebe, jsme odpojeni – na útěku s ďáblem, který slibuje lepší zítřky. Kdo by odolal pokušení vyměnit strach a bolest, stud, zranitelnost za ... ? Za život. Zmítáme se v pověstném trojúhelníku závislostí, běžíme svůj "krysí závod". Jsme ochotni obětovat své bezpečí, svou závislost, kontrolu nebo moc?

Cesta ke svobodě nevede pod, přes ani kolem – pouze skrz temnou komoru, z níž posbíráme vše, co nám patří. Přijmeme svá vlastní zranění a nedokonalosti. Jako Zamilovaní dáme životu své ANO. Rozhodneme se vystoupit z temnoty do světla, kde si dovolíme být viděni CELÍ – silní i slabí, otevření, milující a milovaní, zranitelní, krásně lidští, hodni lásky a vzájemnosti. A tím získáme zpět to, čeho jsme se v nevědomosti vzdali – vlastní život.

K tématu zranitelnosti, pocitu naplnění, štěstí a lásky vřele doporučuji dvacetiminutovou přednášku na TED Talks od Brené Brown, americké socioložky a vypravěčky příběhů: