Miluj své ego - pokračování

09.06.2023

Otázky týkající se ega mohou vyvolat vášnivé diskuse, v nichž se dozvíme, jak nám ego stojí v cestě ke štěstí a naplnění, jak s ním bojovat, jak ho zkrotit, rozpustit, dokonce odstranit. S čím musíme tak urputně bojovat? Co je ego? A nemá v našem životě přece jen své místo? Kde?

V tarotovém koučování pracujeme s duší, myslí i tělem – do procesu poznávání zapojujeme všechny tři části klientovy osobnosti. A k mysli neodmyslitelně patří ego. Stejně jako Boží jiskra tvoří jádro duše, životní síla jádro těla, je ego jádrem mysli.

Naše duše vstupuje do života s určitým záměrem, má plán a je připravena podniknout životní pouť a naplnit tento plán. Staňme se teď pro jednodušší představu na chvíli podnikateli a život sám bude naším podnikatelským prostředím.

Na počátku každého podnikání je touha něco změnit, zlepšit, vyřešit a s ní přichází i nápad, jak to udělat. Jako duše-podnikatel zakládám společnost Člověk s.r.o. s konkrétní vizí a životním cílem. Vím, čeho chci dosáhnout, o co se snažím. Dále musím vědět, jak těchto cílů dosáhnu, jaké budou mé postupy. Co potřebuji k naplnění svého záměru? Co potřebuji vědět? Jaké dovednosti a znalosti potřebuji mít? A rovněž si potřebuji ujasnit, pro koho a s čí pomocí to vše budu realizovat. Budu potřebovat někoho dalšího do týmu? S kým budu spolupracovat? Stručně řečeno, základními stavebními kameny každého podniku jsou (1) vize a strategie, (2) procesy a (3) lidé. V naší fiktivní společnosti Člověk s. r. o. jsou odpovědnosti jasně rozděleny mezi majitele firmy (1), generálního ředitele (2) a zaměstnance (3).

Už tušíte, kam mířím? Ano, i v harmonicky a zdravě fungující osobnosti jsou kompetence rozděleny – duše má plán (1), mysl řídí procesy (2) a tělo jedná (3). Ego jako součást mysli přináší do procesu řízení potřebné dovednosti, znalosti, strategie, zkušenosti. Přijímá podněty od duše a spolu se svědomím se je snaží pochopit a pojmenovat. Poté rozhoduje a dává pokyny tělu, které jedná a ve hmotě realizuje přání duše. Ego je vedoucím stavitelem.

Jak by fungovala firma bez řídícího člena? Kdyby majitel věděl, kam chce jít, ale zaměstnanci by nevěděli, co mají dělat? Kdyby jednotlivé kroky a úkoly neměl kdo definovat? Duše každého z nás angažovala do života ego – ředitele našeho osobního s.r.ó.-čka. Je obdařeno výbavou, díky které zaujímá své právoplatné místo v procesu tvorby zde na tomto světě. Ve spolupráci s duší a tělem – mysl s egem a svědomím tvoří nerozlučný tým. A stejně jako dobře fungující firma, může i člověk naplnit své poslání v tomto životě, pokud jednotliví aktéři znají své kompetence, komunikační kanály jsou dobře nastaveny a spolupráce probíhá hladce. Pak se daří jak firmě, tak lidské osobnosti.

Dalajlamova slova mi dávají smysl. Dokud totiž nepoznám své ego, jeho mechanismy a strategie, dokud ho nepřijmu se vším, co přináší, a nezačnu s ním vědomě pracovat, rozvíjet ho, dokud se ho nenaučím milovat, nemohu mu ani poskytnout jeho pravé místo v procesu naplňování vize duše. Miluj své ego, ať je tvé duši dobrým parťákem na cestě životem.