Museo Internazionale dei Tarocchi

12.08.2023

Navzdory své malé velikosti se muzeum věnované Tarotu stalo světově proslulé. Mezi Bolognou a Pistoiou, ve vesnici Riola, obklopené toskánskými lesy, vytvořili v létě 2007 místní tarotoví nadšenci a badatelé Morena Poltronieri a Ernesto Fazioli prostor, kam míří milovníci Tarotu z celého světa. Morena a Ernesto spolupracují od roku 1994 a společně napsali více než čtyřicet knih o historii, starověkých filozofiích, antropologii, roli výkladu karet v různých obdobích, hermetickém umění a kultuře, a nakonec založili vlastní specializované nakladatelství. Můžete si u nich koupit limitované sady tarotových karet, často podepsané autorem.

Muzeum působí jako labyrint artefaktů ztělesňujících archetypy a energie tarotových karet. Fantazii a formě vyjádření se meze nekladou: koláže, sochy, obrazy, grafiky, fotografie, videa, reportáže z improvizovaných představení, dokonce i hudba – nejrůznější techniky vyjadřující archetypy Tarotu. Návštěvníci mohou obdivovat stovky tarotových balíčků z různých období a rozmanitého původu, vzácné knihy, rukopisy, předměty a symboly.

V průběhu celého roku pořádají Morena a Ernesto semináře, workshopy a akce spojené s tématem Tarotu. Jejich nadšení pro tento mystický nástroj poznávání života je patrné z každého detailu. Podařilo se jim vytvořit magické místo, které inspiruje nejednu tvůrčí duši.

Accademia Carrara v Bergamu

Nedaleko odtud, na renesančních dvorech bohatých měšťanských rodin z Bologne, Florencie, Ferrary a Milána, se před šesti sty lety zrodila kultura Tarotu. V polovině 15. století si rodiny Visconti a Sforza, které vládly Milánu více než dvě století, objednaly u místního umělce Bonifacia Bemba balíček ilustrovaných tarotových karet. Sada Visconti-Sforza, malovaná temperou a zdobená zlatem a stříbrem, svědčí nejen o talentu umělce, ale také o velkém zájmu těchto rodů o umění v kapesní velikosti. Accademia Carrara, umělecká akademie a galerie v Bergamu, dodnes vystavuje 26 dochovaných originálních karet z této sady.

* Další originální tarotové karty Visconti-Sforza jsou k vidění v muzeu The Morgan Library & Museum v New Yorku.