Tarot a kreslení

16.05.2023

Máte-li chuť na malé dobrodružství a tvořivý proces s Tarotem, zkuste následující…

Věnujte si zhruba půl hodinky a vyhledejte klidné místo, kde můžete nerušeně tvořit. Přichystejte si čistý papír A4 a barvičky – případně křídy, ty fungují ještě líp. Ano, myslím to vážně, budete kreslit. Ale žádný strach, nikdo vaše výtvory posuzovat nebude, nikde se zveřejňovat nebudou (jedině, že byste se chtěli svým dílem pochlubit :-) ), a pro účely této hry je zcela jedno, jak obrázek nakonec dopadne. K tomu se však vrátím ještě později. 

Připravte si teď balíček tarotových karet, ideálně se scénickým vyobrazením na všech kartách, tj. i na kartách Malých arkán. Patří sem například Rider-Waite-Smith Tarot a všechny další sady odvozené od těchto karet. Pokud však máte po ruce pouze Crowleyho, Marseilleský nebo jiný podobný Tarot, nevadí. V tom případě doporučuji pracovat pouze s kartami Velkých arkán. 

Pohodlně se usaďte, třikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Karty promíchejte a myslete přitom na otázku: "Co si potřebuji uvědomit tady a teď?" Karty před sebe rozložte tak, aby obrázky zůstaly skryté, a náhodně vyberte jednu kartu. Zbylé odložte, už je nebudete potřebovat. Prohlédněte si kartu, kterou jste vytáhl/a, co je na ní zobrazené, postavy, předměty, zvířata, rostliny, barvy, tvary atd. Zkuste si uvědomit každý detail. Vyhraďte si na to zhruba 5 minut. Potom jednoduše přeneste to, co vidíte, na papír. Položte kartu před sebe a kreslete obrázek. (Tip: Rozdělte papír pomocí mřížky na čtvrtiny. Pomůže vám to jednodušeji umístnit jednotlivé prvky obrázku.) 

Výsledek není podstatný, nevytváříte věrnou kopii. Stačí hrubý náčrt s hůlkovými panáčky. Důležitý je samotný proces kreslení. Sledujte, jaké další detaily vám padnou do oka, co vás během kreslení zaujme, co se vám kreslí s lehkostí, co se zdá být náročnější, proč, jaké pocity přitom zažíváte, jaké myšlenky se vám honí hlavou… Nechte se unést tvořením. Když dokreslíte, opět se zhluboka nadechněte a vnímejte, co jste si v průběhu tvořivého procesu uvědomil/a.