Jak aktivovat svou imaginaci

21.06.2023

Tarot se často používá pro práci s imaginací. Některé ezoterické tradice dokonce vnímají tarot čistě jako pomůcku při zasvěcování do okultních principů a vnitřních cest prostřednictvím meditací. Imaginativní techniky, rovněž zvané řízená vizualizace nebo aktivní imaginace, začínají určitým obrazem, který se spontánně rozvíjí dál.

Imaginace je někdy popisována jako schopnost člověka vyvolávat v mysli představy či "obrazy" nebo vize. Zjistíte však, že představy lze tvořit kterýmikoliv smysly. Možná by imaginaci lépe vystihla definice: uplatnění vlastních kreativních schopností. Jiná než skutečná situace se totiž může zrealizovat pouze za předpokladu, že si ji dokážeme předem představit. Imaginace není omezena zákony času nebo prostoru, které vládnou v materiálním světě. Pomocí představivosti duše intuitivně chápe vnitřní síly a přínosné aspekty fyzických věcí.

Jedna z možností, jak rozběhnout jakékoliv imaginativní cvičení, je si jednoduše něco vymyslet. Věřte mi, není to podvádění! Kdybyste si mohli představit cokoliv, co by to bylo? Nebuďte nudní – pobavte sami sebe. Dříve nebo později se ve vašem scénáři stane něco překvapivého nebo si najednou uvědomíte, že jste se nechali unést. Možná se nějaká postava promění z čínského staříka na mladou dívku, nebo se les promění v louku. Výborně – přistupte na to nebo vymýšlejte dál.

Pokud nic neprožíváte, jakoby máte okno a vnímáte pouze nezřetelnou tmu nebo náhodné tlachání mozku, představte si svoji skříň s oblečením. Představte si ji hned teď. Jak jsou vaše šaty uspořádané? Co si oblékáte, když si chcete odpočinout? Kde visí vaše nejoblíbenější oblečení? Z jakého je materiálu? Vyhledejte něco, co nosíte jen málokdy. Teď si představte, jak oblečení odsouváte stranou a ve zdi objevujete dveře. Otevřete dveře a vstupte do imaginární krajiny dle vlastní volby. Vezměte s sebou totéž smyslové vnímání, které jste aktivovali při prohlížení skříně vnitřním zrakem.

Nechte se unést svou představivostí a dovolte duši, aby k vám promlouvala skrze fantazii. A jak konkrétně použít imaginaci v práci s tarotovou kartou? Postup najdete v článku: Tarotohrátky - Tarot a vizualizace.

Za inspiraci děkuji: Mary K. Greer, "21 způsobů výkladu tarotové karty".