Kriváň

25.07.2023

~ POVÍDKA ~

Nejkrásnější pohled na Tatry je z hřbetu koně, sliboval leták, který jsme objevily v turistickém informačním centru v Liptovském Mikuláši. Dcera je do koní blázen a já tušila, že nedá pokoj, dokud nesedne na avizovaný hřbet. Manžel v nedohlednu a jí samotné se na koně nechtělo. Domluvila jsem tedy hodinovou projížďku pro nás obě.

Kriváň
Kriváň

Naposledy jsem na koni seděla jako dítě na matějské pouti. Teď přede mnou stál statný hřebec a já přes něj sotva dohlédla na druhou stranu. "Zvládnete ho?" Liptovský kovboj se mě zeptal s lišáckým úsměvem. Zatímco moje dcera si netrpělivě prohlížela "svou" kobylku, já rezignovaně utrousila: "Na co mě posadíte, to zvládnu." Stačilo jedno nadzvednutí a ocitla jsem se téměř dva metry nad zemí, přede mnou hříva a koňské uši. Pohladila jsem "svého" hřebce, ujistila se, že to, na čem sedím, je skutečně živé, když tu se najednou pode mnou rozhýbal svět. Vyrazili jsme vstříc tatranské přírodě – my tři na koních.

Dcera se spokojeně pohupovala v sedle a já ještě chvíli hledala známé jistoty – smiřovala jsem se s tím, že spojku, brzdu ani plyn nenacházím. Nezbývalo, než se nechat vést a přizpůsobit rytmu svého nositele. "Sepa je největší pohodář ve stádu, ničeho se nebojí," slova našeho průvodce Michala mě trochu uklidnila a já začala vnímat okolí. Daleko od všeho ruchu, žádná auta, jen rozlehlé louky, blízké lesy a hřebeny hor čnící všude kolem. V létě sedí v sedle až šest hodin, v zimě lyžuje a s jeskyňáři objevuje tajemství skal, pokračoval náš průvodce. Narodil se na Liptově a kolem koní se motá od svých osmi let. "Když musím něco zařídit ve městě, zdržím se jen nezbytně dlouho a běžím zpátky na statek," svěřil se Michal. Příjemným tempem jsme se přesouvali prostranstvím poseté trávou a pestrobarevnými květinami. Sepa a kobylka Lili občas něco utrhly a cestou přežvykovaly.

Michal pomalu stočil koně doprava. Procházka se přehoupla do druhé poloviny a my jsme uzavírali okruh směrem k farmě. Před našima očima se náhle rozprostřela krajina, která se dosud skrývala za zády – majestátně se v ní tyčil Kriváň a navazující pohoří. Nedotčené shonem všedního dne, ukotvené ve své mohutnosti. "Koně mě učí pokoře. Pokud chci, aby mě stádo přijalo, musím být v pohodě. Vnímají každý můj nepokoj."

Rozloučily jsme se s Michalem a "našimi" oři, a když nás stovka koňských sil odvážela zpět do hotelu, nemohla jsem se ubránit úžasu nad světem, který jsme právě nechávaly za sebou. Tak čistý. Jak absurdní mi najednou připadal život v civilizovaném velkoměstě, kde se každý za něčím honí – za školou, prací, výsledky, úspěchy, lepšími zítřky... A přitom ty nejkrásnější dnešky jsou tady s námi. Dva vesmíry existující vedle sebe.

Dovolená skončila a já se opět zabývám produkcí, dělbou práce, výsledky, čísly, výkazy. Jako malou památku nosím v sobě vzpomínku na Kriváň, která mi připomíná pomíjivost našich každodenních strastí a radostí. Do kolotoče běžných maličkostí vnáší pocit klidu, věčnosti, hluboké síly a čistoty. Leták svůj slib splnil: pohled z koňského hřbetu je krásný. A možná díky němu kromě Tater člověk pozná i kus sebe.