Živly v tarotu i meditaci - Oheň a vzduch

11.06.2023

V dnešním uspěchaném světě je klid a relaxace často vzácným zbožím. Neustálý proud informací, pracovní povinnosti a mnohé další nároky vnějšího světa dávají mysli s egem pořádně zabrat. Jak snadno a účinně odbourat stres? Nechte se inspirovat čtyřmi přírodními živly – ohněm, vodou, vzduchem a zemí. Podívejme se na první dvě meditační techniky, které vám pomohou relaxovat a zklidnit vaši mysl.

OHEŇ je živel, který představuje sílu, energii a transformaci. Poskytuje teplo k zahřátí nebo přípravě jídla i světlo, když tápeme ve tmě. Taktéž je zdrojem energie, která pohání stroje a technologie. V Tarotu je ohnivý živel spojován s barvou Holí a symbolizuje náš vnitřní oheň, vitalitu, radost ze života, hravost, vášeň, optimismus. Napojte se skrze oheň na světlo uvnitř své duše.

TIP: Udělejte si pohodlí u krbu nebo táboráku a dívejte se alespoň hodinu do plápolajícího ohně. Stejně tak si můžete zapálit vícero svíček nebo jednu svíčku se třemi knoty. Důležité je, abyste se nesoustředili pouze na jeden plamínek, ale svou pozornost rozptýlili alespoň na tři svíčky. Uvolněte se a nechte myšlenky plout v rytmu tančících plamínků ohně.

VZDUCH je neviditelný živel, který obklopuje celou naši planetu. Neustále nás doprovází životem od prvního nádechu až po poslední výdech. Představuje pomyslnou pupeční šňůru, která nás pojí se zdrojem života. V Tarotu je vzdušný živel vyobrazený v barvě mečů a symbolizuje mimo jiné svobodu, komunikaci, pohyb, nápady, tvůrčí inspiraci. Vnímejte svět kolem sebe s jasnou myslí a otevřeným srdcem.

TIP: Vědomé dýchání. Tuto techniku můžete praktikovat kdekoliv, nepotřebujete k ní žádné pomůcky. Pohodlně se usaďte, vnímejte svůj dech a sledujte, jak vzduch proudí vaším tělem. Pomalu se nadechněte, palcem uzavřete pravou nosní dírku a pomalu vydechněte levou nosní dírkou. Tou samou dírkou se opět nadechněte. Malíčkem a prsteníčkem uzavřete levou nosní dírku a vzápětí uvolněte dírku pod palcem. Výdech a poté nádech pravou dírkou. Palcem uzavřete pravou nosní dírku a vzápětí uvolněte levou dírku. Výdech a nádech levou nosní dírkou. Takto opakujte alespoň 20 minut, pomalu a tiše. Nechte Vaši mysl houpat se ve vánku dechu.

Živly vodou a zemí se necháme inspirovat v jednom z dalších příspěvků - zde. Objevte a prožívejte sílu a krásu ohně, vzduchu, vody a země a najděte tak rovnováhu a klid ve svém životě.