Jak číst tarotové karty

05.07.2023

Čtení z tarotových karet je fascinující a intuitivní způsob, jak získat vhled do svého života. Je to jako když se díváte do zrcadla a získáte tak možnost sledovat samých sebe. Tarotové karty neříkají, co vás čeká a nemine. Dávají vám nahlédnout pod povrch situací, které prožíváte, pomáhají hlouběji se zamyslet a udělat si jasno. Chcete-li se pustit do práce s tarotovými kartami, následující kroky vám mohou být nápomocny:

Výběr vhodných karet

Existuje mnoho různých tarotových sad, vyberte si ten balíček, který obsahuje scénická vyobrazení s postavami a příběhy na všech kartách, jako je tomu např. v sadě Rider-Waite-Smith Tarot. Zároveň je důležité, aby se vám karty líbily a oslovovaly vás.

Klidné a tiché místo

Vyberte si místo, kde se budete cítit pohodlně a nebudete ničím a nikým rušeni. Ztište se a uvolněte. Zapalte svíčku, na chvíli si zameditujte, nebo jednoduše pomalu a zhluboka dýchejte. Vytvořte atmosféru, v které se vám bude příjemně rozjímat.

Seznamte se s kartami

Rozložte si celou sadu před sebe a prohlédněte si jednotlivé karty. Vnímejte, které obrázky vás oslovují víc, které méně. Sledujte své pocity, nebo i reakce těla.

Nastavte úmysl

Před začátkem čtení si ujasněte svůj úmysl. Může to být získání vhledu do určité situace, porozumění svému vnitřnímu stavu nebo hledání odpovědí na konkrétní otázky. Klaďte otevřené otázky, jako např.: Co si potřebuji uvědomit tady a teď? Jaký postoj mám zaujmout v dané situaci? Co mám udělat, aby se to či ono povedlo? Proč se mi v dané situaci nedaří? Co mi chce tato situace říct?

Kolik karet?

Pro začátek doporučuji pracovat pouze s jednou kartou. Jakmile získáte trochu praxe, můžete přiložit doplňující karty, nebo se rozhodnout pro konkrétní výkladový systém jako je třeba Keltský kříž. Karty zamíchejte a rozložte je rubem nahoru. Vytáhněte zvolený počet karet.

Důvěřujte své intuici

Vaše první myšlenky a pocity mohou obsahovat cenné informace a poselství. Při interpretaci karet je důležité důvěřovat své intuici. Neomezujte se pouze na knižní výklady, ale naslouchejte svému vnitřnímu hlasu. Vaše první reakce a pocity mohou obsahovat klíče k rozluštění významu karet.

Nacházení osobního významu tarotové karty je proces dobrodružný a mnohdy hluboký. K práci s tarotem přistupujte otevřeně a nezaujatě. Všechna očekávání i přání ohledně výsledku odložte stranou. Ke stažení zde najdete krátké cvičení pro výklad s jednou kartou, které vám pomůže získat první dojmy, asociace, nápady. Nechte se vést otázkami, postupujte v pořadí, v jakém jsou uvedené. Za každou otázkou využijte prostor k zapsání svých postřehů a vjemů.

A jak intuitivně pracovat s tarotovou kartou dál? Možností je hned několik, nechte se inspirovat. Máte rádi příběhy? Zde si ukážeme postup, jak odhalit význam karty skrz příběh. Nebo raději kreslíte? Art-terapeutický proces s tarotovou kartou dokáže být velice obohacující. Jak na to, se dozvíte zde. A na závěr moje nejoblíbenější – vizualizace. Nechte kartu ve svých představách ožít a staňte se součástí jejího příběhu. Postup si přečtěte zde.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv cestu objevování vašich osobních významů karet, nechte volný průběh fantazii, představivosti a plně důvěřujte v proces a vlastní intuici. Zavede vás k poznání, které je pro vás v danou chvíli nejpřínosnější.